January 4, 2007

Heltinner og antiheltinner

I jula leste jeg Menn som hater kvinner av Stieg Larsson, og ble som andre betatt av hans kvinnelige hackerresearcherfigur Lisbeth Salander. Ut fra de innledende beskrivelsene av Salander (ja, nettopp, det er naturlig å kalle henne ved etternavn) er hun en typisk antiheltinne: Liten, mager, avvisende til alt og alle, markert selvstendig, antiautoritær på grensen til det umulige, med en skummel forhistorie bestående av psykiske problemer og konflikter med myndighetene. Hun blir øyeblikkelig et mysterium og blir, tross alt hun har imot seg, uimotståelig tiltrekkende som kvinnelig helt. Eller er det nettopp derfor? Jeg må innrømme at jeg tenkte ”Kinsey Millhone, gå hjem og vogg!”

I går var det duket for kvinnelig kosekveld i heimen. I lengre tid har jeg og tenåringsdatteren kost oss sammen med Gilmore Girls og Veronica Mars, og i går var det endelig duket for sesong 7 av Gilmore Girls. Dessuten var det premiere på den nye serien Ugly Betty. Den kunne også etter forhåndsomtalen love bra som fremtidig kvinnekos. Men etter å ha sett meg ferdig på TV i går kveld ble jeg sittende og tenke på hva det er vi finner som heltinner i populærkultur, og ikke minst, hva vi finner som kvinnelige motstykker til de mannlige antiheltene.

Det ser ut til at et påtakelig trekk ved antiheltinner er at de ”kvinnelige egenskapene” (heretter bare kalt kvinnelige egenskaper) de fremviser best kan beskrives som nevroser. Man finner så å si aldri at det er menneskelig å være forfengelig eller bekymre seg for hverdagslige ting midt i en krise, man finner at det er kvinnelig.

Arketypen på den moderne antiheltinnen må vel være Bridget Jones. Alt ved henne peker mot antiheltinne: Lett overvektig (i følge Hollywood), klossete, rørende forfengelig, med en utrolig evne til å dumme seg ut og likevel få sin mann. Oppfølgerboka har jeg ikke lest, men i filmen var Bridget redusert til et så sært knippe kvinnelige nevroser at det ble vanskelig å forstå hvordan hun kunne ha draget på hele to ufyselige mannfolk. Jo, jeg finner Mark Darcy også ufyselig i sin trofaste og komplette, mannlige overbærenhet. Fra å være sjarmerende og uperfekt og, om enn litt overdrevet, så lett gjenkjennelig for vanlige kvinner, var hun gått over til en ren parodi på den kvinnelige nevrotikeren. Sammenligningen med Bridget Jones var grunnen til at jeg ikke så Nynnes dagbok som nylig har gått på TV. Det blir rett og slett for mye. Eller for lite, alt etter som man ser det.

Hva så med Ugly Betty? Vi skjønner allerede at Ugly Betty er en klassisk Askepottfortelling: Betty skal gå fra antiheltinne til heltinne, altså bli både smart og pen (vellykket), og få prinsen, altså sjefen sin, til slutt, etter at det lekre utseendet hennes bak brillene og tannreguleringen er avslørt. Slik sett er Bridget Jones en befrielse, fordi hun ikke er nødt til å forandre seg for å få prinsen, den ultimate belønningen. Men nettopp derfor virker det også så uforståelig på oss etter å ha blitt oppfostret med forestillingen om at kvinnelige antihelter må gjennom en metamorfose før de står frem som heltinner.

Det kan se ut som Lisbeth Salander er en så sterk heltinne nettopp fordi hun ikke fremviser noen kvinnelige nevroser, men tvert imot bare fremviser det vi normalt, og spesielt gjennom populærkulturen, oppfatter som mannlige egenskaper: Liten interesse for mellommenneskelig samhandling, liten evne til intimitet, handlekraft i stedet for nøling, hevngjerrighet i stedet for tilgivelse. Samt noen superheltegenskaper: Fotografisk hukommelse, ekstreme hackerevner uten dertil egnet opplæring og overmenneskelig logisk sans. OG, surprise, surprise: Hun er vakker under sitt anarkistiske ytre. Vekk med piercinger, tatoveringer og pigghår, på med falske pupper, og hun går rett inn i rollen som deilig millionærarving og fristerinne. Ingen ekte anarkist, altså. Og ingen anorektiker heller, selv om anorektisk er den hyppigste beskrivelsen av utseendet hennes. Overvekt og kaloritelling, den mest typiske kvinnelige nevrosen, er altså ikke blant hennes problemer. Dårlig kroppsbilde, derimot, det har hun faktisk. Dersom Stieg Larsson har fulgt formelen, er min gjetning at vi i de påfølgende bøkene vil oppdage hvorfor hun er så forknytt og fiendtlig og tilgjort stygg, altså lite kvinnelig, og etter hvert som masken faller vil hun også finne sin indre kvinne. Hun er altså også en samling nevroser, bare i annen og for oss mer tiltrekkende innpakning. Grunnen til at innpakningen fremstår som tiltrekkende kan jeg ikke se er noe annet enn at mannlige egenskaper er blitt fremelsket som idealet gjennom tidene, og blitt kalt nettopp mannlige egenskaper: Rasjonalitet fremfor følelser, logikk fremfor intuisjon, vold fremfor omsorg, selvstendighet fremfor avhengighet og så videre. Det er i grunnen nokså diskriminerende for begge kjønn.

Liten oppsummering: Heltinner har både hode og utseende og mannlige egenskaper, antiheltinner har bare hode og/eller flaks, mens utseendet og/eller de kvinnelige egenskapene er imot dem. Ellers er kvinnelige helter antiseptisk fri for det vi ellers tradisjonelt kunne kalle kvinnelige egenskaper.

Jeg kommer nok til å lese de to andre bøkene i Larssons Millenniumtrilogi, om ikke annet så for å se om Lisbeth Salander forvandles til Askepott. Og til tross for min nokså nådeløse analyse over, så likte jeg den første boka svært godt.

Hva skjer med fremtidig kvinne-TV-kos i heimen? Ugly Betty er ut. Bridget Jones er ut. Vi vil ha heltinner som er heltinner i sin egen rett, uten kvinnenevrotisk innpakning eller fremtidig forvandling. Vi trenger noe å se opp til der vi sliter med våre kvinnenevroser foran TV-skjermen. Se bare på navnet på bloggen min. Er ikke jeg en antiheltinne, så vet ikke jeg. Idealet må være karakterer som er heltinner og antiheltinner på samme tid.

Veronica Mars har de foreskrevne mannlige egenskapene for en heltinne. Pen er hun også. Og smart. Og ingen kvinnelige nevroser så langt jeg kan se. Hun forblir nok på den stadig kortere lista over feministisk akseptabel TV-kos, men med et aldri så lite minus i margen for at hun uten friksjon glir inn i den glatte mannlige detektivrollen og ikke viser særlig til antiheltinnetendenser.

Gilmore Girls er fremdeles inn. Uten tvil. De er pene og smarte antiheltinner og heltinner på samme tid, uten at utseendet er gjort til noen stor sak. Det er derimot smartheten. Prinsene i historien er like frynsete i kantene som ekte prinser er, og ingen utenom seriens hyperborgerlige superbitchbestemor har noen gang nevnt muligheten av forvandling for å få frynsete eller ufrynsete prinser. Dessuten har begge Gilmore Girls den nødvendige nevroseballasten som sørger for at vi kan se dem som antiheltinner og ikke føler oss fullstendig fremmedgjorte. Men de er nevrotikere som individer og mennesker, ikke som kvinner. Og det er hele den lille store forskjellen.

10 Responses to “Heltinner og antiheltinner”

  1. Veronica Mars! :D

    Men jeg er litt oppgitt over hvordan hun etterhvert bare plutselig liksom havnet i armene på disse rikmannsgutta - uten å reflektere over hvorfor hun ikke fant seg noe bedre (selv om Kane jr. viste seg å være ganske god på bunn).

    Ellers skjønner jeg at det var helt greit å droppe Bridget Jones (det var noe med nakkehårene mine som sa det …).

    Ugly Betty … Jeg har lært etter “Barbie Girl”-sangen å være skeptisk. Ser ut som brukbar ironi og en dæsj feminisme, men er det noen av delene?

    Hmm.. men nå så jeg ikke hele episoden med Ugly Betty, så jeg vet ikke helt hva den foreløpige konklusjonen over Betty er.

    Gilmore Girls.

    *stort smil*

  2. Glimrende oppsummering!

    Jeg fikser ikke hun Betty. Ser ikke hele serien veldig endimensjonal og billig ut? Det er kanskje meningen.

    Jeg heier også på Veronica. Hun er virkelig befriende fri for nevroser, uten at hun er en kald og venneløs fisk som aldri blir redd eller aldri er svak. Men hun er jo rimelig konvensjonell og litt snusfornuftig? Hadde vært fint om de kunne rufse henne litt til :)

    Ellers vil jeg faktisk si at endel av karakterene i The L word passerer den feministiske lakmustesten. Men det blir kanskje hakket for dampende for en rolig mor-datter kveld ;)

  3. *ping* Lagt til i Bloggfilteret:)

  4. I bok nr to av Stieg Larsson får vi visstnok vite mer om Salander…jeg har ikke lest den ennå, men gleder meg til den! Anbefaler bøkene av Åsa Larsson som jeg skrev litt om i bloggen min i dag. Der har du også et par heltinner/antiheltinner.
    Har aldri sett på Veronica mars eller Gilmore Girls. Men datter og jeg hygger oss grundig med Greys Anatomy på tirsdagskveldene. Gleder oss også til Bone kommer tilbake, den serien er basert på krimromaner av en amerikansk forfatter jeg ikke husker navnet på i farten.

  5. Jeg skjønner ikke hvorfor Ugly Betty skal være ut. Den var jo morsom! Jeg likte særlig den onde, bandasjerte dama, i rollen som satan, en rolle som ellers er forbeholdt menn, type den onde mannen i lenestol som vi bare får se bakfra og som styrer the evil empire.

    Når det gjelder Bridget Jones lurer jeg på om ikke originalen er bedre (har ikke lest boka) og at problemet egentlig er filmversjonen, som jo er skikkelig dårlig? Bare det å velge Rene Zellweger… Noe sier med at det finnes veldig mange “Alexander Eik” der ute i den internasjonale filmindustrien. De samme menneskene som forpestet verden med Ally McBeal, antagelig.

    “Flickan…” er dessverre ikke så bra som Menn som hater kvinner. Et klart lavmål er når han begynner å liste opp innholdsfortegnelsen fra IKEA-katalogen, når Salander skal innrede sin nye leilighet. Dette skal vel også illustrere en slags askepottforvandling fra fattig til rik, men det er jammen dritkjedelig å lese

  6. Undre: Enig med deg om Veronicas litt manglende selvinnsikt når det kommer til rike playboys. Serien er jo ellers nokså sosialkritisk til å være lagt til amerikansk high school-miljø.

    Drusilla: Vi kan kanskje håpe at Veronica blir litt mer rufsete når hun i neste sesong begynner på college? Men sikkert ikke.

    The L Word er kanskje ikke helt hva jeg mente med kvinnekos :-) Men dagens ungdom er jo ganske sofistikerte sammenlignet med hva i alle fall jeg var.

    Tiram: Smigrende :-)

    Skorpionkvinnen: Jeg har lest to av bøkene til Åsa Larsson. Solstorm og husker ikke. Det som slo meg mest med den første boka var den utypisk skandinaviske slutten, med kidnapping og en real skuddveksling. Litt ukvinnelig, spør du meg :-)

    Bones er basert på ”Deja”-bøkene til Kathy Reichs som jeg har lest et par av, og så vidt jeg kan se er navnet på hovedpersonen det eneste serien har til felles med bøkene. Jeg likte Bones heller dårlig, det er liksom ingenting som virker sannsynlig der. Men jeg er sikkert litt naiv, sannsynlighet har vel aldri vært noe kriterium når det gjelder tv-serier :-)

    Fjordfitte: Det er aldri noe godt tegn når man begynner å hoppe over beskrivelser for å komme til neste poeng. Men Lisbeth Salander har da uærlig og uredelig skaffet seg pengene selv, så noen Askepottparallell kan det vel knapt være? Jeg har ikke klart å finne at neste bok har kommet i norsk oversettelse ennå. Kanskje jeg må lese den på svensk.

    Bok en om Bridget Jones fant jeg fornøyelig, men har som deg heller ikke lest bok to. Og ja, filmen var ikke bra i det hele tatt.

    Jeg lo ikke så mye av Ugly Betty, og derfor blir det også litt vanskelig å ta serien som en ren parodi. Men datteren min har slått fast at serien skal få noen sjanser til før den er ut, så det er håp. Det er jo ikke bare en kvinnelig skurk her, det er to. Men hva med å introdusere en kvinnelig skurk som bare ser helt vanlig ut? De aller slemmeste menneskene ser jo ut akkurat som en selv.

  7. Er slett ikke sikker på om det er meningen Ugly Betty skal bli pen og forelske seg i sjefen. Alt jeg har lest etter en halv sesong tyder på at Bettys verden forblir ganske adskilt fra de pene sjefene i magasinverden. Og den gangen antydninger i den retningen dekker opp slutter jeg å se. Ellers var serien fantastisk campy, jeg lo og smilte mye.

    Grey’s anatomy ga jeg positiv omtale, men kuttet den ut etter første halve sesong. At en studentlege forelsker seg i sjefen sin kan jeg til nød godta, men at den andre også ligger med en overlege…? Da tok jeg farvel.

  8. Du er nevnt i en kronikk i Dagbladet i dag:

    http://www.dagbladet.no/kultur/2007/07/17/506407.html

    :o)

  9. Du er nevnt i en kronikk i Dagbladet i dag:

    http://www.dagbladet.no/kultur/2007/07/17/506407.html

    :o)

  10. nå er jo den tredje Stieg larsson-boka på norsk, og jeg får gå ut fra at du har lest den. Det er jo trygt å si at Salander ikke forandrer seg mye, men muligens åpner seg mer for flere mennesker. Håper vi alle. Men når det kommer til TV-serier som bifaller kravene dine: feministisk, ikke nevotisk, kvinnelig, selvsikker og samtidig beat the crap outta alle som prøver seg: Gode gamle Buffy the vampire Slayer. Ingen over, ingen ved siden. Sjekk det ut!

Leave a Reply